KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   

 

 

Dünyayı 2019’da iflas dalgası bekliyor
 


 

Dünya genelinden 2019 yılında başta Çin olmak üzere bir çok ülkede iflas dalgaları bekleniyor.


Dünya genelinden 2019 yılında iflasların artması bekleniyor. Kredi sigorta kuruluşu Euler Hermes tarafından yapılan açıklamada “karlı yıllar geride kaldı. Dünya konjonktürü sallantıda" denildi. Hermes dünya genelinde üç yıldır süren iflasların bu yıl da yüzde 6 gibi bir oranla artarak devam edeceğini açıkladı.

İflasların en çok yaşanacağı yer Çin olacak. Hermes şefi Ludovic Subran Çin’de büyümenin 28 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6.6 olduğuna dikkat çekerek, bu ülkede bu yıl bir iflas dalgasının beklendiğini dile getirdi. Ludovic Çin’de bu geçen yıl iflasların yüzde 60 oranında arttığına dikkat çekerek 2019 yılında bu ülkedeki iflasların yüzde 20 oranında artmasının beklendiğini söyledi.

Hermes, Batı Avrupa ülkelerinde de 2019 yılında iflas beyan eden işletmelerin sayısını yüzde 3 oranında artmasını bekliyor. İflasların en önemli nedeni ise Brexit dolayısıyla ortaya çıkan güvensiz ortam. Ancak iflaslar Fransa, İspanya ve İtalya’da da bekleniyor. Bunun yanında Almanya, ABD ve Hollanda ekonomilerinde bir durgunluk yaşanacağı bu yıl için yapılan tahminler arasında bulunuyor.

İflasların en önemli nedeni büyüme ve talebin bir çok ülkede işletmelerin üretim, finans ve yatırım masraflarını karşılamaya yetmemesi olarak görülüyor. Bunun yanında kolay kredi temin etme döneminin geride kalması ve işletme borçlarının tarihi yüksek bir seviye çıkması da ikinci önemli neden.

kaynak : https://www.karar.com

 
  Paylaş      
 

KAFİAD